‘’Ülkemizde Toplanan Atıklarla Katma Değer Yaratmalıyız’’

Üyesi olduğumuz, ambalaj atıklarının geri kazanımı konusunda Türkiye’nin ilk yetkilendirilmiş kuruluşu olan ÇEVKO, 2019 yılı faaliyetleriyle 563.554 ton ambalaj atığının geri dönüştürüldüğünü belgeledi.

Covid-19 salgınıyla birlikte, özellikle gıdada ambalajlı ürünlere ilginin arttığını belirten ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer; ‘’Dünya çapında bir mücadelenin sürmekte olduğu günlerden geçiyoruz. Bu süreçte halkımız, çok doğru bir şekilde ambalajlı ürünleri tercih eder hale geldi. Ambalaj atığı miktarının artma eğilimine girdiği bu dönemde, bir yandan sağlığımıza dikkat ederken, diğer yandan çevremizi ve ekonomimizi düşünmeliyiz’’ ifadelerini kullandı.

GCA olarak, çevreyi koruma ve ambalaj atıklarıyla ilgili hassasiyetimize istinaden Çevre Koruma ve Ambalaj Atıklarını Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO) tarafından gerçekleştirilen çalışmaları destekliyoruz.

Sonsuz kez kendine geri dönüştürülebilme özelliği ile cam ambalajlar; atık sahalarının azalmasına yardımcı olur ve ham madde tasarrufu sağlar. Daha yeşil bir çevre için cam ambalajlarınızı geri dönüştürün.

 

ÇEVKO Hakkında:

ÇEVKO Vakfı, Türkiye'de ambalaj atıklarının ekonomik ve düzenli geri kazanımı için sanayi, yerel yönetim ve tüketicilerin katkı ve katılımları ile sürdürülebilir bir geri kazanım sisteminin kurulmasına katkıda bulunmak amacıyla, 1 Kasım 1991'de ülkemizin 14 önde gelen sanayi kuruluşunun girişimleri ile kurulmuş, kar amacı gütmeyen bir vakıftır.